2016 VE YENİ UMUTLAR

DUYUMSA VE ANLA

Takvim yapraklarından bir yıl daha düşerken, yeni bir yıla, 2016’ya “merhaba” diyor insanlık. Her yeni yıl, tazelenen umutların, yükselen mücadelelerin habercisidir.

İsyanlardan, ayaklanmalardan, direnişlerden, geçilerek yürütülen toplumsal hareketler sürüyor. Düşmeler, kalkmalar, yenilgiler, zaferler, gerilemeler, ilerlemeler arasındaki mesafe daraldı. İleriye çıkışın zemini güçlendi. Bu yeni durum, toplumcu şiiri ve sanatı durmaksızın tetikliyor.

Sömürü ve zulme karşı mücadeleye esin kaynağı olan şiirler yeniden doğuyor: “Gerçek sahipleri kentlerimin/ Söylesinler artık çelikten çağrısını direnişin/…Alaca karanlığın ellerine /doğarken yeni günler/ sevdamızın ortak sesi/ yaratsın güzeli yeni baştan”…

Emekçi halk hareketleri, savaşsız ve sömürüsüz bir geleceği hedefleyen sınıf güçleri; kısaca tüm ezilenler, faşizme ve zulme karşı ortak bir direniş cephesinde bütünleşiyor, kucaklaşıyor. Kısaca, emek hareketi silkeleniyor, yeniden şekilleniyor, serpilip gelişiyor, güç topluyor. Görünen o ki, ezilenlerin demokratik hak ve özgürlük istemleri, 2016 ‘da daha fazla yükselecek! Sistemden umudunu kesmiş tüm kitle hareketleri, sürgünler, göçmenler, işsizler,atanamayanlar,tutunamayanlar… potansiyel bir güç olarak, öfkeli bir nehir gibi yatağında, sessizce ilerliyor. Nazım Hikmet’in dediği olacak gibi: “sükûn yok hareket var/ bugün yarına çıkar/ yarın bugünü yıkar/ ve durmadan akar /akar / akar…”

Yılların akışı içinde bazen duraklara ihtiyaç duyarız: Bir an için de olsa, durup dinlenmek; hayatımıza farklı bir yön verebilmek, ertelediklerimizi bir an önce gerçekleştirebilmek için… Belki de içimizde durgunlaşan yaşam pınarını, daha etkili ve coşkulu hale getirebilmek için… Kendimizi yenilemek, olumsuz alışkanlıklarımızı bırakıp kendimize çekidüzen vermek için...

İşte bunun için önümüzde yeni bir durak var. Yeni yıl: 2016… Yaşadığımız tüm gerçeklerden, ders çıkaracağımız ve yepyeni umutlarla “merhaba” diyebileceğimiz umut yüklü bir yıl... Bu yeni yılla birlikte, yaşımıza bir çentik daha attığımızı, yaşam deneylerimizi pekiştirdiğimizi düşünerek, kollarımızı, büyük insanlık adına kocaman açalım.

Şunu asla unutmayalım: İnsanlığa yararlı olmak, bu uğurda yaratıcı üretim; özveri, sabır, disiplin, düzen, coşku, yoğun emek gerektirir: "Başarı, yorgunluğun ödülüdür.”

Yaşadığımız olumsuzlukları, bir yana bırakıp; olumlu enerji üreterek, hayatımıza hep güzellikleri, başarıları çağırarak, yeni yılı değerlendirelim. Kendimizi ve çevremizi olumlu yönde değiştirip dönüştürecek kararlar alalım. Hedefler belirleyelim. Onları gerçekleştirmek için, azim ve iradeyle duygularımızı ateşleyelim:”Merhaba yeni yıl / Merhaba insanlık ve dayanışma/ Daha nice umutlar doğacak/ Nice güzellikler göreceğiz/ Geçerek ortasından alev yolların/ Kıralım zincirini tutsak kolların”

Bu duygu ve düşüncelerle YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN !... 2016;ÜLKEMİZE, TÜM İNSANLIĞA BARIŞ VE HUZUR GETİRSİN!.

Ahmet İNCE

Ahmet Ince'nin fotoğrafı.
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !