İZLEDİĞİM SON ETKİNLİKLER

DUYUMSA VE ANLA

13 Şubat 2016 tarihinde, Trabzon Sanatevi’nde eğitimci-yazar Hasan Kalyoncu’nun “Önce Annelerini Vur” adlı romanıyla ilgili düzenlediği imza gününü izledim. O gün, Sanatevi’nin içi dışı, insan kaynıyordu. İmza gününe ilgi ve katılım düzeyi, tek sözcükle “muhteşem”di. Toplumun çeşitli kesimlerinden kitapseverler, başta Tonya ilçesinden olmak üzere, Trabzon’un tüm ilçelerinden insanlar katılmıştı bu kitap şölenine… Emekliler, çalışanlar… Eğitimciler, yazarlar, gazeteciler, akademisyenler, öğrenciler, siyasetçiler, hukukçular, doktorlar, esnaflar, işçiler… Vefalı, kitapsever dostlar... Hepsi oradaydı. Sanatevi bahçesinin muhtelif yerlerine garsonlar tarafından serpiştirilen masalar, sandalyeler; imza günü etkinliğine gelen konukların, oturma ve çay servisi gereksinimlerini karşılamakta yetersiz kalıyordu.

Mutluluk ve onur verici bir işe katkı sunma çabasındaki dostların heyecanı, gözlerinden okunuyordu. Dışarıdan içeriye doğru yavaşça akan sabırlı insan kalabalığı, kitap imzalatma kuyruğunda hoş bir izdiham yaratıyordu. Sanatevi’nin bahçesindeki ağaçlar, öğle sonrasının güneşli ve sıcak havası içinde, insanlara adeta göz kırpıyor, çevreye oksijen sunan dallarıyla mavi gökyüzünü selamlıyor, böylece o muhteşem 13 Şubat gününü, unutulmaz kılıyordu.

İmza gününe katılan okuyucularla, dostlarla ayaküstü de olsa, kitap, eğitim,  kültür sanat, edebiyat, basın-yayın, politika gibi konularda sohbet etme olanağı bulduk. Katılımcıların hepsinin yüzünde, yazara, mutlu bir katkı sunma coşkusunun verdiği tebessüm okunuyordu. Birlik, dostluk, dayanışma tutkusuyla yazarı desteklemeye gelen insanların gözlerinden sıcak bir vefa duygusu yansıyordu. Yeni kitabı yayımlanan bir kültür ve sanat insanının eserini, bir an önce satın alma ve ona imzalatma isteğinin gururu ve heyecanı vardı tüm katılımcıların sözlerinde. O güzel insanların, yazar Kalyoncu’ya gösterdiği o güzel dayanışmayı saygıyla selamlıyorum. “Yazar-okuyucu-eser”  iletişimini,  sağlam bir temele oturtan ve son yılların en kalabalık imza gününü gerçekleştirme başarısı gösteren Sayın Kalyoncu’yu, bir kez daha kutluyorum.

İzlediğim ve konuşmacı olarak katıldığım ikinci etkinlik, 21 Şubat 2016 tarihinde yine Trabzon’da, Ruhi Türkyılmaz Kültür Salonu’ndaki anma ve kitap tanıtım toplantısıydı. Söz konusu toplantıda, 8 Eylül 2015 tarihinde vefat eden Sürmeneli yazar Enbiya Kırali anıldı ve eserleri tanıtıldı. 1915 yılındaki Ermeni tehcirini anlatan “Araksi” romanından bahsedildi. Editörlüğünü yaptığım “Moskova’dan Anadolu’ya” romanından söz edildi. Aynı toplantıda, 28 Ocak 1921’de, Sürmene açıklarında katledilen Mustafa Suphi ve 14 arkadaşı anıldı. Onbeşler’in anısına şiirler okundu. O arada şair Özer Ciravoğlu, “Üzünç Evi” adlı şiir kitabını imzaladı bize..

Şubat 2016 içerisinde,  farklı günlerde, Trabzon amatör tiyatro topluluklarının Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nde sergiledikleri üç tiyatro oyunu izledim. Tiyatro Zinos’un sahnelediği “Baş Belası”, Umut Tiyarosu oyuncularının oynadığı“Zirzop Kral”  Trabzon Sanat Tiyarosu’nun, sahnelediği “Ferhat’ın Yeni Acıları” adlı oyunları izledim. Her üç tiyatro topluluğu da, sahneledikleri oyunlar vasıtasıyla sanatsal estetiğin çekim gücünü, verimli biçimde kullanmış, tiyatro sanatının olanaklarıyla toplumu ileriye doğru değiştirme, dönüştürme yönünde üzerlerine düşen sosyal görevi, başarıyla gerçekleştirmişti. Böylece,2016 yılının Şubat ayında, güneşin, çiçekleri renklendirmesi gibi güzel sanatlar; acı ve hüzünlerle kararmış yaşama sevincimize parlak bir renk vermişti. Bu izlenim, duygu ve düşüncelerle, tüm Tonyahaber okurlarına sağlıklı ve mutlu yaşantılar diliyorum.  

 

Ahmet İNCE

incegil@hotmail.com

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !