ŞİİR VE HAYAT

DUYUMSA VE ANLA

Tonyahaber gazetesinde, şiirli yazılarıma uzun süre ara vermiştim. Şimdi onlardan bir örnek daha sunacağım. Çünkü şiir ve hayat birbirinden ayrılmaz. Tıpkı hayat ve siyaset gibi… Yaşanan siyasal sürecin “hareket, merak, hüzün, yas, acı, sevinç ve öfkeyle karışık, puslu gündemi” devam ediyor.

 

Ülke genelinde, emek dinamiği içinde yer alan halk güçleri olarak; özgür, mutlu,aydınlık bir geleceğe yürümek istiyoruz. Sermaye güdümlü siyasetin, kendi çıkarına uygun sonuçlar alma uğruna, her türlü baskı, şiddet, savaş, cinayet, kumpas,hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, ayrımcılık, taciz, tecavüz, her türlü istismar, çevre yıkımı, kirlilik, pislik ve hile yüklü oyunlarına, icraatlarına, algı operasyonlarına çok yakından tanık olduk.Emek güçleri, gittikçe artan bir ivmeyle, iktidar-sermaye cephesinin her türlü rezilliğini; sessiz yığınlara ve tüm sınıf kardeşlerine anlatmaya, ileri faşizmin yalanlarını, zalimlerin zulmünü teşhir etmeye, gelecekteki güzel günlere duyulan umudu beslemeye devam ediyorlar.

 

Ezilenlerin yüreğinde ve bilincinde toplumcu mücadele coşkusu ve geleceği kazanma tutkusu,  her geçen gün, maddi bir güç haline dönüşüyor. Savaşsız ve sömürüsüz bir geleceği, insanca yaşanabilir bir dünyayı hedefleyen halk güçleri, artık, dinamik bir sürece girdi. 

 

Mayıs ayı;  rüzgâr kanatlı atlılar gibi şahlanarak, yeni umutlara, Gezi ruhuna, Haziran direnişlerine koşuyor. O mücadele ruhunun sönmeyen ateşi, devingen ve isyankâr coşkusu, emekçilerin yüreğinde, zapt edilemez bir okyanusa dönüşürken, sabırsız şiirlerin coşkulu seslenişlerine daha fazla suskun kalamazdım. Çünkü yürekteki şiir, kafesteki kuş gibi hiç susmaz. Sonunda yuvasından uçar, hayatın gerçekleri üzerinde kanat çırpar. Ve kâğıdın kalbine konar. İşte size, bu duyguları yansıtan iki şiir...

 

YASAKLAR ZİNCİR KIRAR

Özgürlük, isyanda büyür 
Emek, kentlerde yürür 
Şanlı sevdalarda büyür Haziran 
Nasıl büyümez barışa gebe uğraş 
Ve nasıl doğmaz batan güneş 

Güneşin sancısı bitmez 
Sancılar doğum yapar 
Yasaklar zincir kırar 
Yıkar zulmün engelini 
Sıcak sevda şiirleri…

 

YAYLA KOKUSU

 

Yaklaş ceylanım yaklaş,
Kalbimdeki yeşile bak.
Bin bir emekten çiçek, 
Islak yüreğinden ormanların, 
Kuş sesleri getirdim sana…

Deniz mavisinden meltem, 
Ak köpüklü ırmaklardan zambak, 
Sisli dağ doruklarından, 
Yayla kokusu getirdim sana

Yağmurla yeşilin öpüştüğü yerde, 
Rüzgârdır fısıldayan,
Ezgisini dağların… 
Yitik anıların gölgesinde, 
Bekliyor seni yüreğim.

 

Ahmet İNCE

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !